Jaki biegły sądowy?

Jaki biegły sądowy?

Biegłego powołuje sąd. Może nim zostać lekarz, psycholog lub inny specjalista w swojej dziedzinie. Istnieją określone wytyczne, które regulują zasady powoływania biegłych. Decyduje o tym rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Biegli powoływani są zarówno przy rozstrzyganiu spraw cywilnych, jak i karnych.

Kto może zostać biegłym sądowym?

  • Osoba znajdująca się na liście biegłych prowadzonej przez prezesów sądów okręgowych (tzw. biegły z listy);
  • Osoba, posiadająca odpowiednią wiedzę w danej dziedzinie nauki (tzw. biegły ad hoc);
  • Instytucja specjalistyczna lub naukowa (tzw. biegły instytucjonalny).

To praca obarczona dużą odpowiedzialnością i funkcja zaufania społecznego. Z tego powodu poza wiedzą i doświadczeniem od biegłego oczekuje się nieposzlakowanej opinii. 

Najczęściej biegły sądowy w Poznaniu, który pracuje dla Sądu Okręgowego to równocześnie pracownik laboratorium diagnostycznego Analityks. Prowadzenie różnorodnych analiz kryminalistycznych sprawia, że technicy laboratoryjni to idealni biegli w sprawach o bardzo szerokiej tematyce. Mają potwierdzone kwalifikacje zawodowe i cieszą się zaufaniem przełożonych. Z racji wykonywanego zawodu potrafią precyzyjnie wyrażać myśli i opinie. Nie wydają pochopnych sądów. Znają specyfikę pracy sędziów, rzetelnie wypełniają swoje obowiązki. 

Czy biegły otrzymuje wynagrodzenie?

Po sporządzeniu opinii w sprawach karnych i administracyjnych koszty wynagrodzenia biegłych pokrywa Skarb Państwa. W przypadku spraw cywilnych wynagrodzenie biegłego regulują strony postępowania.